Saulėgrąža, bulvinė (lot. Helianthus tuberosus L.)

PasidalinkEmail this to someoneShare on Facebook0Share on Google+0Tweet about this on TwitterPin on Pinterest0Share on Tumblr0

Bulvinė saulėgrąža liaudies dar vadinama žiemine bulve, žiemine kriauše ar tiesiog topinambu. Augalas gali būti sodinamas kaip dekoratyvi darželio puošmena arba auginamas kaip daržovė. Topinambas nereiklus dirvai, o papildomos priežiūros jam beveik nereikia. Vieną kartą pasodintas toje pačioje vietoje gali augti ilgai, tereikia vieną kartą pavasarį arba rudenį nukasti, o kitais metais gausų derlių subrandins neiškasti smulkūs gumbai.
Topinambas naudojamas maistui ir medicininiais tikslais, itin tinka cukralige sergantiems žmonėms.

Kontraindikacijos

Kai kuriems žmonėms švieži topinambai sukelia pilvo pūtimą. Šis nemalonus augalo poveikis pranyksta, kai topinambai naudojami termiškai apdoroti.

Vaistinės savybės

 • Topinambų gumbai naudojami sergant cukralige, esant organizmo medžiagų apykaitos sutrikimams, kraujotakos ligoms gydyti. Gali būti spaudžiamos ir vartojamos sultys.
 • Iš topinambų lapų ruošiama arbata, kompresai pavargusioms kojoms.

Rinkimas ir laikymas

Topinambų šakniagumbiai kasami pavasarį (kovo-balandžio mėn.) arba rudenį (spalio-lapkričio mėn.). Kiekvienais metais vieną kartą nuėmus topinambų derlių, kitais metais vėl suveši gausus jų derlius, nes užauga iš žemės neišrinkti smukieji gumbai. Jei topinambai nekasami auga toje pačioje vietoje ilgesnį laiką ima patys nykti, nes nebe pakanka vietos naujai augantiems gumbams. Šis vaistinis augalas kartais sodinamas ir darželiuose kaip gėlė.

Žiemai nukastus topinambų gumbus reikėtų laikyti tamsioje vėsioje vietoje.

Naudojimas maistui

Iš topinambų ūglių ir lapų ruošiamos salotos. Gumbai naudojami švieži salotoms, valgomi virti, troškinti arba kepti. Perpjauti šiek tiek patamsėja. Prieš naudojimą topinambų galima nenuskusti, nes gumbą dengianti odelė labai plona, neturi kamštinės medžiagos.

Iš džiovintų topinambų gumbų galima malti miltus kuriuos dėti į košes, blynus, sriubas. Tokie miltai bus salstelėjusio skonio.

Paplitimas

Bulvinės saulėgrąžos natūraliai Lietuvoje neauga, gali būti aptiktos sulaukėjusios buvusių daržų, sodų ar sodybų vietose.

Kiti faktai

Topinambų gumbai gali būti įvairių spalvų: gelsvi, rusvi, rausvi, alyviniai. Nurodoma kad gumbai užauga 30-70 g.

Pavasarį topinambo gumbuose kaupiasi iki 20% inulino.

Galerija

Naudotos literatūros sąrašas

 1. Filomena Taunytė. “Kiek sveria siela” Vilnius: Tyto alba, 2008, p. 76-86. ISBN 978-9986-16-633-7
 2. Ruzgienė Rima, Mackevičius Algirdas. „Mažasis daržovių ir prieskonių žinynas“ Vilnius:  Eugrimas, 2010, p. 71-72. ISBN 978-9955-790-88-4

Topinambus augina ir parduoda:

V.Milkinto ekologinis ūkis

Adresas:  Jaupėnų kaimas Rietavo seniūnija
Tel. 8611 41322

PasidalinkEmail this to someoneShare on Facebook0Share on Google+0Tweet about this on TwitterPin on Pinterest0Share on Tumblr0
Straipsnis papildytas: liepos 23, 2015

Komentarai: 9

 1. hokus sako:

  Jei neklystu bulvinė saulėgrąža dauginasi tiek sėklomis, tiek gumbais, tačiau Lietuvos klimate sėklų nesubrandina. Beje maistui tinka net ir sudygusios (priešingai nei tikrosios bulvės). Dėkui už straipsnį.

  Atsakyti

 2. zita sako:

  Aš labai mėgstu topinambus ir valgau juos kaip riešutus, salotos su šviežiais kopūstais, morkomis su trupučiu svogūno (puse smulkiai supjaustyto) 2-3 šaukštai alyvuogių aliejaus, šaukštas acto, šaukštas cukraus, arbatinis šaukštelis druskos, … net jokios mėsos nereikia… Bet kad tai vaistas!!??… Tikrai nuoširdus ačiū autoriams

  Atsakyti

 3. Elena sako:

  labai dėkoju autorėms

  Atsakyti

 4. Grazina sako:

  Labai noreciau ju isigyti,bet kur ju buna pirkti?

  Atsakyti

  Žolininkas rašo:

  Kartais pardavinėja ūkininkų turgeliuose.Taip pat yra ūkininkas Petras Tiknevičius, kuris juos augina ir pardavinėja, daugiau informacijos kaip iš jo gauti topinambų rasite jo svetainėje: http://topinambai.lt/page9.html

  Atsakyti

 5. Vygandas sako:

  Sveiki, as auginu ir labai daug, galit kreiptis 861141322

  Atsakyti

 6. Alge sako:

  Laba diena,ar topinambuose daug krakmolo,ar juo vartojant nepriaugsiu daug svorio?

  Atsakyti

  Žolininkas rašo:

  Krakmolo topinambų šakniagumbiuose yra mažiau nei bulvėse. Jei vartosite saikingai svorio neturėtumėte priaugti.

  Atsakyti

 7. Laima sako:

  Labai prašau pamokyti, kai geriausia džiovinti topinambus ( neturiu kol kas džiovintuvo ar galima orkaiteje?) Ar reikia pašlakstyti citrinų sultimis, gal blanširuoti?

  Atsakyti

Komentarai